השיטה

הובלת שינוי בארגונים דרך התמקדות

אחד הדברים המתסכלים שקורים לחברות ולאירגונים, ממש כמו לבני אדם פרטיים הוא ששינוי שרצינו בו, והבנו היטב את התועלת בקיומו –

לא מצליח לקרות.

על פי שיטת ההתמקדות (פוקוסינג) שפותחה על ידי פרופ' יוג'ין ג'נדלין (אונ' שיקגו), יש לכך סיבות טובות:

  • לדבר ולהבין זה לא מספיק. להניח נתונים על השולחן ולקבוע יעדים – גם זה לא מספיק. כדי ששינוי יהפוך ממלים למציאות יש צורך לחבר את ההבנה – להתנהגות.

  • אי אפשר להניח ששינוי שעבד במקום אחד – יעבוד באותה דרך במקום אחר. הרצון להסיק מסקנות אחידות ,ולקבוע מתודת שינוי שתתאים לכולם, הוא לא סביר.  יש צורך ללמוד את מה שמתאים לבני האדם המסוימים ולנסיבות הספציפיות.  

  

  • מאחורי כל שינוי רצוי ישנם גורמים מעכבים: (אלה הגורמים שלא איפשרו לדברים לקרות עד עכשיו). אם הגורמים המעכבים לא יהיו "על השולחן" , הם ימשיכו למנוע את השינוי.

 

מתוך ההבנה הזו, פותחה שיטה מרתקת שעובדת עם בני אדם כיחידים, וגם עם אירגונים. 

שיטת ההתמקדות לשינוי

עקרונות שיטת ההתמקדות (Focusing)

1. בחינת כל מקרה לגופו - תלוי אנשים, מצבים, סביבה והקשר.

2. השינוי צריך לקחת בחשבון את כל הגורמים הרלוונטים, ולהבין את הגורמים הסמויים המניעים את המערכת והאדם, מעבר למה שנאמר באופן מוצהר. 

     

3.  שינוי רצוי יגיע רק מפעולה שהאנשים העוסקים בה ירגישו מחוברים אליה. קשה לייצר מדד ל"חיבור", אך להתמקדות יש דרכים לברר את מידת החיבור ולעזור לו להתהוות. מידת החיבור תשפיע בקורלציה גבוהה על התוצרים, המדדים והתוצאות.

יתרונות השיטה

# היא יצירתית. התנסות בהתמקדות תגרום לכם להיפגש באופן טבעי עם תחושת הפתעה והנאה מכך שדברים שלא תיארתם אותם קודם – מופיעים מבלי משים "מתוך התהליך".

# היא מחברת.  התמקדות לא מחלקת את העולם ולא יוצרת הפרדה מוחלטת בין האישי לבין המקצועי. בתהליכי התמקדות נראה לא פעם שהיבטים מאד אישיים של אנשי צוות יוצרים תרומה אדירה להתקדמות הארגונית והמקצועית.

# היא מגוונת.  היא מחברת בין  אנשים שלכאורה לא צריכים להיות סביב "אותו שולחן" . הגיוון (Crossing) הוא חלק מתפיסת היצירתיות של השיטה. חיבור מפתיע בין משתתפים לוקח את כולם אל מעבר למוכר והצפוי. 

הכשלים של השיטה

# קשה להסביר התמקדות.  ההתנסות בה מסבירה יותר ממלים. אפשר לחשוב על התמקדות כמו רכיבה על אופניים:  לא משנה כמה תסביר איך יוצרים שיווי משקל... עד לא שתנסה לרכב, לא תחווה את התחושה. 

#השיטה עוסקת בהיבטים סמויים של כל תופעה.  של אדם, של מצב אירגוני, של חברה, וביכולת להביא אותם למודעות.  בשל כך, קשה להבין כיצד התהליך מתנהל. ההצלחה המוכחת היא דרך התוצאות בשטח.

# ללא  'העתק-הדבק'.  אי אפשר לשכפל את התהליך מאירגון לאירגון .העקרונות המנחים הם דומים, אך הראייה האינדוידואלית של ההתמקדות תתורגם למהלך שונה בכל מקום.

 

לקריאה על התמקדות (Focusing) באתר המכון הבינלאומי להתמקדות : www.focusing.org

שיטות עבודה נוספות של הצוות

 

קונסטלציה מערכתית 

שיטה שמציעה בחינה של שדה הפעולה הארגוני והמערכתי, ועל הקשרים סמויים שגילויים יכול להביא לפתרונות חדשים. 

לקריאה נוספת  http://constellations.org.il

עולם העבודה החדש

עבודה בדרך של  co-creating-  מגוון תיאוריות מהשנים האחרונות שגורסות כי בעולם העבודה החדש יש לעבוד בדרך המשתפת כמה שיותר גורמים, להצליב יכולות אישיות ומקצועיות ולהביא לתוצרים מקוריים.

לקריאה נוספת :  פרופ' אוטו שרמר, MIT   www.presencing.com

כל הזכויות שמורות Focusing Team